„To je důvod, proč to dělám – vysvětlit západoevropským přátelům, že Balkán je částí Evropy a že musí být částí EU co nejdříve,“ řekl český ministr na dotaz, zda by unie měla ujistit státy regionu, že jsou v budoucnu v EU vítané.
Italský ministr zahraničí Franco Frattini není spokojen s tím, jak pokračuje evropská integrace a vyjednávání s kandidátskými zeměmi.
Chorvatsko při vstupu nadále brzdí spory se Slovinskem
„Vyjednávání s Chorvatskem není dostatečně rychlé, což je, bohužel, upřímně řečeno, politováníhodné,“ řekl před jednáním ministrů.
Chorvatské přistupování k EU komplikuje kvůli dvoustrannému hraničnímu sporu Slovinsko. Tato země vstoupila do EU v roce 2004 a nyní blokuje přístupová jednání Chorvatska.
Vztahy mezi oběma zeměmi, které donedávna byly v úzkých přátelských vztazích, jsou hroší než kdy předtím. Chorvatský premiér Ivo Sanader uvedl při poslední schůzce se svým protějškem Borutem Pahorem, že „Slovinsko vstoupilo do Evropské unie s nevyřešenou hraniční otázkou, nemůže proto nyní kvůli té samé otázce blokovat Chorvatsko při vstupu do unie.“
Chorvatsko by chtělo do konce roku ukončit vyjednávání o vstupu do EU a v roce 2011 vstoupit do unie. Sanader kritizuje Slovinsko za to, že hraniční otázku problematizuje na konci vyjednávání o vstupu Chorvatska do unie.
„My už čtyři roky vyjednáváme o vstupu a Slovinsko najednou přijde s touto otázkou,“ uvedl Sanader. „Mrzí mě, že došlo k takovýmto sporům. Budu se snažit o to, abychom i nadále byli přáteli, i když se nad námi občas objeví nějaký mrak,“ dodal.
Srbsko potřebuje uvolnění vízového režimu a chycení válečných zločinců
„Zemím západního Balkánu musíme dát kladnou zprávu,“ zdůraznil také Frattini. Například Srbsko si podle něj zaslouží co nejrychlejší uvolnění vízového režimu, cestování je prý nutné zjednodušit i pro další země včetně Albánie.
Pokud jde o Srbsko, to podepsali s EU takzvanou stabilizační a asociační dohodu. Nynější české předsednictví EU doufalo, že země podá přihlášku do EU do léta, tedy ještě během českého vedení unie.
Srbský list Danas ale v pátek napsal s odvoláním na srbské diplomaty, že se to nejspíš nestane. Sbližování Bělehradu s unií nejvíce ztěžuje otázka posledních údajných srbských válečných zločinců na svobodě, generála Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče, na jejichž vydání mezinárodnímu soudu EU trvá.
V pátek ukončil v Bělehradě svou pravidelnou návštěvu hlavní žalobce haagského tribunálu Serge Brammertz, během které řešil se srbskými politiky spolupráci Bělehradu s Haagem. Soud v Haagu požaduje co nejrychlejší vydání dvou nejhledanějších srbských zločinců u uvedl, že tlak na Srbsko nepřestane, dokud nebudou tyto požadavky splněny. Srbsko dělá vše pro to, aby zločince chytilo.
Ze zemí Balkánu, které mají perspektivu členství, jedině Chorvatsko může v nejbližší době být přijato do EU. Srbsko čeká na vyřešení problému se zločinci. Černá Hora podala žádost o vyjednávání o vstupu do unie, to však nebylo zatím řešeno kvůli nesouhlasu některých států EU. Makedonie stále ještě čeká na datum začátku vyjednávání. Bosna a Hercegovina a Albánie zatím žádost o vstup do unie nepředložily.
Autor/ři: Vanja Igić